O nás

Prague Harpies jsou prvním týmem ženského amerického fotbalu v České Republice. Tým vznikl v roce 2010 a od roku 2013 pravidelně hrají zápasy s českými i zahraničními soupeřkami.

Naším cílem není pouze vyhrávat. Jako první ženský tým amerického fotbalu v ČR si přejeme hlavně to, aby se americkému fotbalu, a to nejen ženskému, v Česku dařilo, a dál se rozvíjel.

Neváhejte nás kontaktovat a přijďte zkusit nejlepší týmovou hru na světě!

Staňte se součástí historie Prague Harpies !!!

 

Historické milníky

2010 - čtyři statečné

Historie týmu se začala psát roku 2010, kdy nápad založit ženský tým zrealizoval Nikita Maximov, bývalý hráč pražského celku Prague Panthers, který trénoval juniory i seniory již od roku 2001 a fotbalu se celkově věnuje přes 25 let. V průběhu roku docházely na tréninky pouze čtyři dívky, o rok později se díky podařené propagaci podařilo přibrat přibližně třicet dívek.

2012 - bude se hrát

Ty, které vydržely trénovat, dostaly s postupem času šanci si zahrát – i když první souboje byly nevyrovnané. Své první dva zápasy Harpyje odehrály v roce 2012 proti mužstvu kadetů Prague Panthers. Poprvé se klukům postavily 16. června v rámci doprovodného programu finále ČLAF C, kdy zápas skončil poměrem. Druhý zápas Harpyjí proti kadetům se konal 13. října 2012 s výsledkem 42:0 ve prospěch Black Panthers. Výsledky nebyly až tak důležité jako zkušenosti, které si z nich dívky odnesly. Prohry Harpyje neodradily a začaly se poohlížet po soupeřkách. V České republice se nové týmy teprve rodily, hledalo se tedy za hranicemi.

2013 - konečně holky s holkama

Na první holčičí scrimmage (neboli přátelský zápas) vyjely Harpyje do Německa, kde se 2.listopadu 2013 postavily proti zkušenému týmu Creilsheim Hurricanes. Debutující Pražačky se musely vypořádat s nervozitou i tvrdou hrou soupeřek. Zápas Němky vyhrály poměrem 36:18, Harpyje si tedy mohly připsat první body. Do Prahy se sice nevracely s výhrou, ale s novými – někdy bolestnými – zkušenostmi a ještě větší touhou hrát.

Přání se jim splnilo hned o dva týdny později. Druhý zahraniční zápas se odehrál 16.listopadu 2013 v Maďarsku proti týmu Budapest Wolves Ladies, ten byl už mnohem vyrovnanější. Hráčky měly radost nejen z toho, že snad konečně našly rovného soupeře, ale také hodnotily zápas jako čistou hru, bez zbytečných faulů z obou stran. O konečném výsledku rozhodl jediný touchdown Maďarek ve třetím prodloužení, konečné skóre tedy bylo 6:0 pro Vlčice. Na další scrimmage si musely Harpyje počkat až do jara. Během zimního náboru tým posílilo ještě několik nováčků a mnozí z nich dostali šanci bojovat za Harpyje v odvetném zápase s Maďarkami.

2014 - let´s go harpies

Další rok byl ve znamení prvního domácího zápasu a také první výhry. 5. dubna harpyje hostily maďarské Wolves Ladies, a výsledkem 32:22 otervřely úspěšnou sezónu, kterou se podařilo dotáhnout do konce bez jediné prohry. Potěšení z každého zápasu umocnilo i to, že se na hřišti začaly potkávat s českými soupeřkami. Poprvé se to povedlo na tréninkovém campu, který se odehrál 12. a 13. dubna 2014 v Praze a zúčastnily se ho kromě Harpyjí také týmy Pilsen Angels, Brno Amaznos a Liberec Valkyries. O necelé dva měsíce později – 1. června 2014 – Prague Harpies hostily první ženský turnaj v americkém fotbale. O medaile se utkaly s brněnskými Amazonkami a spojeným týmem Liberce a Plzně Unicorns. Harpyje oba turnajové zápasy vyhrály, s Brnem 34:14, s Unicorns 64:0.

V průběhu podzimu 2014 Harpyje odehrály několik dalších zápasů, opět rozrostlé o početnou skupinu nováčků.

Poslední zářijový víkend, přesněji 27.září, se hrálo o pomyslný trůn královen Prahy. Harpies porazily debutující Prague Black Cats 66:57 v tzv. sedmičkové formě amerického fotbalu.

18. října se konal druhý turnaj, tentokrát se Harpyje mohly na hřišti potkat s pražskými Black Cats, brněnskými Amazons a varšavskými Sirens. Ani tento turnaj se rozjeté Harpies nenechaly porazit. Odcházely s výhrou 20:6 s PBC, 27:0 s Sirens a finálovou výhrou 25:12 opět s PBC.

Aby toho nebylo málo, 1.listopadu dorazily do Prahy zatím nejvzdálenější soupeřky, a to norské Kristiansand Gladiators. V dresu Harpyjí si zahrály i posily z Brna, s Pražankami spojilo síly osm Amazonek. Na společnou přípravu musel stačit jeden tréninkový víkend před zápasem, ale na hřišti to klapalo dobře. O tom svědčí především výsledek, Prague Harpies posílají domů norský tým s výhrou 37:0.

2015 - první ligová sezóna

Vznik nových týmů napříč republikou umožnil psát další kapitolu historie ženského amerického fotbalu, a tím byl vznik oficiální ženské ligy. Na podzim roku 2015 odstartoval první ročník této soutěže. Společně s Harpyjemi vstoupily do ligy týmy Prague Black Cats a Brno Amaznos.

13.9. se odehrál úvodní zápas ligy, Hapryje se v něm střetly s druhým pražským celkem Prague Black Cats na jejich domácí půdě v areálu Slavie. Domácí zvládli úvodní zápas lépe a odnášeli si výhru 32:6.

Druhý ligový zápas hráli Harpyje na domácím hřišti, tím se 19.9. stal pražský Motorlet. Mělo to být vyrovnané střetnutí a to se také potvrdilo. Pro Amazonky to byla premiéra v oficiální ženské soutěži, do zápasu však šly s vědomím, že v tomto roce už dokázaly pražský tým porazit. Dlouho se hrálo bez bodu, poté bylo na obou stranách připsáno po jednom touchdownu a zdálo se, že výsledkem bude remíza. Bohužel však Brno ke konci zápasu našlo skulinku v pražské obraně a vezlo si domů výhru 6:13.

Další zápas, odehraný 17.10., byl pro Harpyje o to důležitější, případná výhra by je dostala zpět do hry. Ale ani v druhém pražském klání to pro ně nedopadlo dobře. Černé kočky zvítězily vysoko 6:42.

Na první ligovou výhru si musely Harpyje počkat až do Brna. Zde se jim podařilo vyhrát nad Amazonkami 6:12. Přijížděli již s vědomím, že se neúčastní finálového zápasu, asi proto nebyl v týmu takový tlak a hráčky si přejeli zápas hlavně užít. A nejspíš právě díky volnější atmosféře se jim podařilo slavit první výhru v ženské lize.