Příběh dárce – Simona Poláková

Zvládne to každý z vás

Darování krve je pro nás už tradicí a to už od roku 2015. Vloni jsme se navíc zapojili do projektu Poteče krev – soutěže klubů amerického fotbalu a mezi silnou konkurencí jsme první ročník vyhráli! Naším cílem je zvyšovat povědomí o dárcovství a získávat tak nové a především pravidelné dárce.

Skvělým příkladem je třeba naše Síma, která svůj první odběr absolvovala právě díky hromadné akci Harpyjí. Od té doby chodí pravidelně a klidně i sama. Letos za svoji aktivitu dostala poděkování; bronzovou medaili za 10 odběrů.

Kdy byl tvůj první odběr?

Můj první odběr proběhl na společném darování krve s Harpies v roce 2015.

 

Co Tě motivovalo jít darovat krev? Chodíš darovat pravidelně?

Inspirovalo mě více věcí. Vzor jsem měla doma. Můj táta byl dlouholetým dárcem krve. Samozřejmě mě ovlivnil i Nikita, který v té době začal organizovat odběry u Harpyjí.

 

Nikita Maximov, náš bývalý trenér a zejména zakladatel týmu, bojoval s leukémií a mnohokrát čekal, až přijde vhodný dárce a daruje mu krev. Jeho životní zkušenost stála za vznikem projektu Prague Harpies jdou darovat krev, který k odběrům motivoval hráčky i fanoušky. V roce 2017 vytvořil soutěžní projekt Poteče krev, ve kterém kluby amerického fotbalu se svými fanoušky soutěžily o hodnotné ceny věnované dobrovolníky.

 

Bála ses před prvním odběrem?

S odběry krve u lékaře jsem nikdy neměla sebemenší problém, spíš jsem nenašla odvahu jít darovat sama. Takže když se naskytla možnost jít hromadně na krev, ráda sem jí využila. Před prvním odběrem jsem se nebála, spíš jsem byla lehce nervózní, protože jsem nevěděla, jak takový odběr probíhá a co mám očekávat, ale tím, že nás šlo víc, se moje nervozita rozplynula. Nikdo nechtěl vypadat jako strašpytel a dost jsme se vzájemně povzbuzovali a hecovali. Dokonce odběr proběhl ve sportovním duchu, kdy jsme mezi sebou závodili „kdo nakape první“.

Co bys vzkázala těm, kdo se obávají jít darovat?

Od roku 2015 chodím darovat krev pravidelně a letos jsem se zaregistrovala i do registru dárců kostní dřeně. Poté co jsem zjistila, že se samotný odběr provádí i neinvazivní cestou na separátoru, jsem neváhala ani chviličku. Nebojte se a pojďte s námi darovat krev. Stačí obětovat trochu svého času a můžete zachránit někomu život. Vážně to zvládne každý z vás.

Přidejte se k nám. Letos jsme společně darovali už téměř 10 litrů krve!

#respectallfearnone